Korekta powiek górnych to często kwestia zdrowia nie estetyki

Plastyka powiek to rozwiązanie dla osób, które odczuwają uciążliwy dyskomfort będący następstwem ich opadania. Jako że tkanka powiek jest niezwykle cienka, w miarę szybko ulega procesom starzenia, traci z czasem elastynę i kolagen, co skutkuje utratą jej sprężystości. Jednakże opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą wyłącznie starszych osób. Częstokroć na tę niedyspozycję cierpią także ludzie w młodym wieku.

Czy podniesienie powiek górnych jest konieczne?

Starzenie się skóry jest naturalne i nowoczesna medycyna nie osiągnęła jeszcze etapu, który umożliwiłby jego kompletne zatrzymanie. Opadanie powiek jest zatem pospolitym następstwem utraty przez skórę sprężystości. Przeważnie opadanie powiek jest mało istotnym problemem estetycznym, ponieważ powoduje, że twarz ma wyraz bardzo strudzonej. Aczkolwiek szereg pacjentów zapisuje się na plastykę z powodów leczniczych – opadające powieki przyczyniają się do dotkliwego zmęczenia oczu, poważnego ograniczenia pola widzenia czy chronicznego bólu głowy. Może to zatem dostrzegalnie wpływać na nasze życie, poprzez utrudnianie tak prostych czynności, jak kierowanie samochodem i czytanie.

Kto może przystąpić do zabiegu podniesienia powieki górnej?

Plastyka powiek górnych polega na zrobieniu nacięcia w skórze w naturalnym załamaniu i pozbyciu się niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W niektórych przypadkach likwiduje się również nagromadzoną tkankę tłuszczową. Rana po nacięciu zaszywana jest delikatnymi szwami, co gwarantuje, iż po zasklepieniu ślad po nich pozostaje niewidoczny. Sam zabieg korekty powiek trwa statystycznie mniej więcej 1 godzinę i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oczu, rzadziej pacjent doświadcza również swędzenia powiek, jednak zwykle już po plus minus dwóch tygodniach pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności.

Nie każdy może zakwalifikować się do zabiegu korekty powieki górnej, z tej przyczyny wcześniej potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Wśród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki znajduje się m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe czy też nadczynność tarczycy. Blefaroplastyki nie przeprowadza się także u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.