Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała. Zajrzyj tu.

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek taki prawo nakłada także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Prawo wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu wykonywanie takich badań jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, wykorzystywana jest również specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]