Kiedy wykonuje się badania wysokościowe

Chcesz dowiedzieć się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie wejdź na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale również odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicję pracy na wysokości reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, rusztowaniach, masztach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych dolegliwości mogących niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania laryngologicznego, neurologicznego oraz okulistycznego. Celem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta epilepsji, wad wzroku lub problemów z błędnikiem. Dopełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je regularnie co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest używanie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące linie napowietrzne.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]