Czym są badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania kierowców Bielsko Biała.

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiego reagowania, percepcja prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]