Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Zamów pierścionki zaręczynowe Kraków.

Gdy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Przedtem jednakże ma miejsce ta wymarzona przez większość pań chwila – oświadczyny, na które musisz kupić pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Podarowanie ukochanej pierścionka to niesłychanie stary obyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, że od owego palca prowadzi żyła prowadząca wprost do serca, nazywana “vena amoris”. Powszechnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent tradycję przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze złota lub srebra obdarowywano jedynie wówczas, gdy mężowie pragnęli zaprezentować swoją pełną ufność do przyszłej żony. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, złotem oraz drogimi kamieniami, jednak materiały te w rzeczywistości powszechnie stosuje się do ich sporządzania zaledwie od kilku wieków, przy czym duży wzrost ich uznania daje się spostrzec w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny z pokaźnym diamentem, jednakże możliwości dowolnego zestawiania przeróżnych kamieni oraz metali są ogromne. Nie licząc diamentów stosuje się szafir, szmaragd bądź rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, a także drewno, jednakże ciągle na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych rodzajów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało opinia, iż mężczyzna powinien zapłacić na niego co najmniej dwie miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: surowca, liczby karatów, designu czy użytego kamienia, toteż każdy kupi ładny, oryginalny pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem uczucia i zaangażowania, więc jego cena nie ma dużego znaczenia. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej małżonce.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]