Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Zamów obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a symbolem ich miłości, zaangażowania i lojalności są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele wieków później. I choć wcześniej bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak np. w Irlandii, we Włoszech, w Kanadzie albo w Turcji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy wedle tradycyjnych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jednakże obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, cytat albo imiona małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwą stylistyką. Przez wiele wieków wykonywano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które symbolizowały moc uczucia. Dziś do ich stworzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką ufności wobec partnera. Naturalnie, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]