Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy samochodowe, odwiedź ten adres.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, jazdy po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]