Książki młodzieżowe – literacki świat bliski doświadczeniom nastolatków

Dalsze informacje o literaturze młodzieżowej.

Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz mniejszą styczność z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie błyskawiczną rozrywkę w telefonie, na komputerze bądź w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, kiedy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I również z powodu obowiązku czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki jest niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży – powieści intrygujące młodą generację czytelników

Młodzież nie nie ma potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Wydawana jest sporo literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają tematy i opisują historie interesujące dla młodej generacji czytelników. Ten gatunek literatury otrzymał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła kreowane z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Powieści młodzieżowe czerpią z licznych gatunków literackich: są tu między innymi pełne akcji przygodówki, thrillery oraz romanse. Jednakże wspólnym mianownikiem tych opowieści jest odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te mówią zatem o poznawaniem swojej tożsamości, relacjach z rodzicami, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach oraz odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, że inni również borykają się identycznymi problemami w okresie dorastania.

Dlaczego warto namawiać Czytanie literatury dla młodzieży z czasem przynosi korzyści

Rekomendujemy podsuwać młodzieży angażujące ją książki, bo rozwinięcie w nich chęci czytania dla zabawy z czasem przynosi sporo korzyści. Dziecko, które jest oczytany operuje większym zasobem leksykalnym i dobrze radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co z pewnością ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie historii innych osób w porównywalnym wieku to także sposób na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych zainteresowań oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co ważne, najbliżsi nigdy nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek częściej sięga po książki o zombie czy elfach nie komentujcie, że to głupie i pozwólcie mu się nimi cieszyć!

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa