Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Dowiedz się więcej o ekologicznych przetworów na https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od szybkiego rozwoju przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się w XX wieku, artykuły jedzone przez nas każdego dnia zaczęto standardowo wypełniać różnymi substancjami przedłużającymi ich żywotność. Lecz razem z rosnącą wiedzą konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć skutki dla ich samopoczucia, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni towarów wytworzonych z eko żywności.

Żywność eko – mniejsza zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich

By jakiś wyrób sprzedawany w Polsce mógł mienić się „eko”, musi spełnić wiele przesłanek. Żywność eko oraz artykuły z niej wyprodukowane muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego laboratoria. Fundamentalną jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, iż zastosowane do ich przygotowania owoce i warzywa uprawiano według kluczowych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy powodują odkwaszenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw chemicznymi pestycydami nierzadko skutkują obumieraniem pożytecznych owadów. Tymczasem ekologiczna uprawa sprawia, że warzywa i owoce posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych szkodliwych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Jak musi być oznaczona ekologiczna żywność?

Żywność eko podlega nieustannemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w czasie przechowywania i transportu. Co istotne, jeżeli przetwór spełnia kryteria, jego wytwórca obok rutynowych informacji m.in. o masie netto, miejscu produkcji składników, dacie trwałości, wartościach odżywczych czy warunkach składowania, musi także koniecznie wskazać numer ID organu kontrolnego ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki tworzące w kształt listka. Wypatrując żywności ekologicznej trzeba zatem czytać starannie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o otrzymanych certyfikatach.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]