
Dowiedz się więcej o odzieży kompresyjnej.
Praktycznie każdy słyszał o termoaktywnej odzieży sportowej, niemniej jednak nie wszyscy natknęli się na określenie „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, bowiem ta nazwa przeważnie łączona z akcesoriami używanymi w rehabilitacji. W tym wpisie przedstawimy tę kategorię odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na wydajność treningu osoby, która ją zakłada.
Odzież kompresyjna sportowa – lepsze dotlenienie mięśni i szybsza regenerację tkanek
Bielizna oraz odzież kompresyjna to profesjonalne ubrania, które posiadają szereg cech korzystnie wpływających na wygoda ćwiczeń. Przede wszystkim taka odzież silnie przylega do skóry co sprawia, iż oplecione nią mięśnie prędzej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki umożliwia ta najczęściej bezszwowa odzież, przyczynia się do szybszego usunięcia kwasu mlekowego z pracujących mięśni oraz do lepszego dotlenienia i ukrwienia tkanek. Dobrej jakości odzież uciskowa w słoneczne dni nie dopuści do przegrzania organizmu, natomiast w jesienne miesiące sprawnie osłoni go przed zimnem. Ta specyfika ubrań kompresyjnych umożliwia używanie ich zarówno przez sportowców uprawiających treningi outdoorowo, jak i tych ćwiczących pod dachem siłowni. Następną niezwykle istotną cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność protekcji mięśni przed mikrourazami, bo redukuje ona drgania oraz wstrząsy mięśni, częstokroć występujące w czasie treningów wysiłkowych.
Odzież oraz bielizna kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas treningów?
Odzież kompresyjna zaprojektowana jest przede wszystkim do noszenia w trakcie dynamicznych ćwiczeń. Przykładowo koszulki o własnościach uciskowych podpierają mięśnie grzbietu i brzucha, a także umożliwiają właściwą wentylację skóry, a spodnie kompresyjne stabilizują pracę tkanki mięśniowej kończyn dolnych, w ten sposób pomagając biegaczom na osiągnięcie lepszych rezultatów. Zawodowi sportowcy, skupieni na ćwiczeniach mięśni całego ciała często stosują kombinezonów kompresyjnych, a zwykli bywalcy klubów fitness przeważnie ograniczają się do zestawu top plus spodnie. Sportowe getry czy skarpetki kompresyjne można zakładać na czas ćwiczeń, jednakże rekomenduje się używać ich raczej zaraz po treningu, celem szybszej regeneracji mięśni. Kluczowe jest także, aby trafnie dopasować rozmiar odzieży bądź bielizny kompresyjnej, tak żeby nie prowadziła do zbyt silnego ucisku, który mógłby mieć niepożądany wpływ na cyrkulację krwi. Odzież i bieliznę kompresyjną męską oraz damską można kupić w większości sklepów sportowych.
Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]