Toczki i kaski jeździeckie – zabezpieczenie głowy jeźdźca

toczek jeździecki, kaski jeździeckie, toczek do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportu, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez znaczną wysokość oraz prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jazdy konnej dostępne są 2 typy zabezpieczeń głowy – kaski oraz toczki jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek jeździecki? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co zalecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najważniejsza kwestia przy doborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask winien dysponować odpowiednimi atestami oraz być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca lub pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeśli w naszej okolicy nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]