Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Wiedza o dziejów rodu potrzebna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodu – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. W większości przypadków można korzystać z nich bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może także wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do kolejnych parafii lub urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je robić?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest niezbędna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią niewielkiej wspólnoty, którą są najbliżsi. Sprawia to także, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego na chwilę obecną mnóstwo osób podejmuje decyzję o zleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.