Topaz mistyczny – technologia produkcji

Znajdź mistyczny topaz.

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna szczyci się dużym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru łatwo pomylić się, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień ma purpurowy odcień, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre efekty przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często stosują go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się także w pracy. Nie bez znaczenia jest również różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do danej kreacji.