Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Zamów silnik DC.

Wiele maszyn, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać stosuje silniki prądu stałego. Niewielkie lub duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, lecz przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te urządzenia.

Co należy wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Zadaniem silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Zénobe Gramme, Gaston Planté i Thomas Edison. Silniki prądu stałego złożone są ze wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, statora oraz szczotek. Współcześnie na co dzień używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Silniki elektryczne DC to napęd wielu powszechnie używanych sprzętów

Teza, iż silniki DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem pociągów oraz samochodów sterowanych zdalnie, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie podarujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniki DC wykorzystują także entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów oraz z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od cenionych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]