Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zobacz, gdzie zamówić motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy złożony z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w wielu użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni nigdy nie będzie 100%, zatem zawsze powstaje niewielka dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak hamulce albo sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych albo znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (AC, DC, BLDC i bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, spedycja bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, wirniki i kolejki górskie. Ogromne spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że ilość realnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]