Zakup sztabek srebra – alternatywa inwestycji w złoto

Więcej o srebrze w sztabkach.

Od lat wiadomo, że inwestycja w metale szlachetne jest dobrym sposobem na lokowanie środków finansowych, który po pewnym czasie zapewnia wymierny profit. Najpopularniejszym teraz metalem inwestycyjnym jest naturalnie złoto, jakkolwiek całkiem niedawno srebro nie jest już traktowane zaledwie jako metal przemysłowy i znów jest modne wśród coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych ze sporym, jak i skromnym potencjałem finansowym.

Czy opłaca się inwestować środki w srebro w sztabkach?

Złoto występuje w naturze 17 razy rzadziej od srebra, wypada jednakże podkreślić, iż cena rynkowa srebra w relacji do ceny złota nie odpowiada tej proporcji i stale jest o wiele niższa. Nabycie srebra jest jednak trafną propozycją dla inwestorów, którzy potrzebują zdywersyfikować swój portfel, a którzy nie mają środków pozwalających na zakup sporych zasobów złota. Wypada jednak mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje szerokie zastosowanie w rozmaitych branżach przemysłu co powoduje, iż jego cena jest bardziej czuła na problemy pojawiające się na rynku. Łatwo to skądinąd spostrzec analizując historię jego ceny z ostatnich 2 dekad. Z tej również przyczyny inwestycja środków w srebro obciążona jest większym ryzykiem strat, tym samym polecana jest inwestorom świadomym prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku kruszców. Niemniej jednak przewidywać, że popyt na srebro nieustannie będzie się utrzymywał, a wraz z dynamicznym rozwojem elektroniki, medycyny i fotowoltaiki, w których srebro jest szeroko używane, a także nieprzerwanej popularności srebrnej biżuterii, prawdopodobnie jego cena będzie z czasem wzrastać.

Czy przeciętnego Polaka stać na sztabki srebra?

Na wzór złota, srebro w sztabkach występuje w kilku wagach, co upraszcza zbudowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego sprzedaż zależnie od potrzeb dużych lub małych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego także w zasięgu finansowym średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 100 g i 50 g oraz 1 uncji trojańskiejczyli (31,1 g). Rzecz jasna, jeżeli zamówimy sztabkę o większej wadze, w rezultacie zapłacimy za srebro taniej, należy aczkolwiek pamiętać, iż sztabka jest niepodzielna i w razie chęci jej sprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. Dlatego jeżeli sztabki srebra mają być też zabezpieczeniem finansowym na “czarną godzinę”, należy zdecydować się na kupno sztabek w kilku ciężarach, by móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście potrzeba. Inną opcją jest też inwestycja w nieco kosztowniejszy srebrny combibar, czyli scalone 1-gramowe sztabki srebra dające się łatwo rozłamać. Słabym punktem kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż i zakup obarczone są VAT-em.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]