Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Sprawdź, gdzie kupić monetę bulionową.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą robić to na kilka sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie

Monety ze złota kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich kapitału, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych lub w związku z ważnymi rocznicami, toteż ich rewers czy awers niesłychanie rzadko ulega zmianie. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie rokiem wybicia. Warto podkreślić, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga i próba użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, że są popularne w nawet najdalszych zakątkach świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – jakie monety kupimy od krajowych dostawców?

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jednak emitenci wybijają dodatkowo monety o wadze 1/2 czy 1/10 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .999, ale np. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o wadze czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Kangura.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]