Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Sprawdź więcej szczegółów o Krajowym Systemie Faktur na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., ale finalnie właściciele firm na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego przeniesienia informacji z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, ale dla właściwej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę prowadzi do tego, że bez względu na to który oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy właściciel przedsiębiorstwa stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność przede wszystkim wcześniej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]