Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują odroczone terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia należności. Oprócz tego jest to także najlepsze wyjście dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym muszą pamiętać firmy, które postawią na ów sposób pozyskania środków? Jak ustrzec się możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z cesją zobowiązań firmy przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem rozmaitych rodzajów usług, a cesja długów jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy porady finansowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce rzutują przepisy prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Jak znaleźć najlepszy faktoring dla firm?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. Chcąc uniknąć błędów, których rezultatem mogą być duże problemy, powinniśmy dobrze przeanalizować każdą z nich. Niezbędne okażą się wtedy odpowiednie kwalifikacje, których często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego względu wybór faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak wybrać bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale może okazać się, że w ten sposób unikniemy podpisania niekorzystnej umowy.