Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Więcej o szalunkach Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, aby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna lub metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych lub grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję scalają głowice ze stali lub aluminium, belki, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt czy brygad, które świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]