Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

sklejka Kraków. sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jednakże zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować domy z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]